لام آزمایشگاهی چیست؟
لامل آزمایشگاهی چیست؟
نحوه استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی
انواع لامل آزمایشگاهی
انواع کدهای لام آزمایشگاهی
نکات لازم هنگام استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی
فروش لام و لامل آزمایشگاهی
لام آزمایشگاهی چیست؟

لام یکی از ظروف شیشه ای پرکاربرد در محیط های آزمایشگاهی است که به جهت داشتن ضخامتی کم (در ابعاد ۲۶ تا ۷۶ میلی متر) و قطر ۱ میلی متر، به‌منظور مطالعه و بررسی نمونه در زیر میکروسکوپ  مورد استفاده قرار می گیرد، این شیشه آلات آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه های نوری و یا اپتیکی که دارای جنس قلیای آهکی و یا بروسیلیکات هستند، ساخته می شوند و از آنجایی که حرکت دادن لام آزمایشگاهی در زیر میکروسکوپ و قراردادن آن در بهترین موقعیت برای مشاهده، راحت‌تر از حرکت دادن خود نمونه است، استفاده از لام آزمایشگاهی به محققان در بررسی سریع نمونه‌های متعدد در زیر میکروسکوپ کمک می‌کند. استفاده از لام همچنین امکان برچسب‌گذاری نمونه‌ها، جا‌به‌جایی و ذخیره‌سازی آن‌ها را میسر می‌نماید.

لامل آزمایشگاهی چیست؟

لامل آزمایشگاهی نیز از دیگر ظروف شیشه ای مناسب و مورد استفاده در آزمایشگاه ها می باشد که با داشتن ضخامت نازک (کمتر از ۲ میلیمتر) بعنوان ظرف شیشه ای بر روی نمونه مورد آزمایش قرار می گیرد.لامل باعث مسطح‌ شدن سطح نمونه شده و به بهتر دیده شدن آن در زیر میکروسکوپ کمک می‌کند. همچنین استفاده از لامل باعث می‌شود تا نرخ تبخیر نمونه کاهش یابد و نمونه را در برابر آلوده ‌شدن توسط ذرات هوابُرد محافظت می‌کند.

نحوه استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی

لام و لامل از جمله ظروف شیشه ای مناسبی است که در مصارف گوناگون آزمایشگاهی و در هنگام کار با میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند. به همین منظور عمدتا این ظروف با نام لام و لامل میکروسکوپی نیز شناخته می شوند.در واقع در صورت آزمایش و بررسی نمونه مورد نظر در زیر میکروسکوپ، متخصصان از لام و لامل آزمایشگاهی استفاده می کنند.

بدین صورت که در ابتدا نمونه را بر روی لام قرار می دهند و سپس با قرار دادن لامل بر روی نمونه، ضمن ثابت نگه داشتن نمونه مانع از دی هیدراته شدن، تماس با لنز میکروسکوپ و نشستن گرد و خاک بر روی آن می شوند و بعد از قرار گیری نمونه در بین ظروف لام و لامل، کل مجموعه را ( نمونه، لام و لامل آزمایشگاهی ) که به اسلاید نیز نام برده می شود در زیر لنز میکروسکوپ قرار می دهند و پس از محکم نمودن گیره های اسلاید میکروسکوپ، به بررسی نمونه مورد آزمایش می پردازند.

انواع لامل آزمایشگاهی

لامل های آزمایشگاهی بسته به نوع ضخامتی که دارند به انواع متفاوتی تقسیم می شوند و بسته به گریدشان کاربرد های مختلفی دارند. لام آزمایشگاهی ساده که تخت بوده و از شیشه ساخته می‌شود، متداول‌ترین نوع لام است. از جمله‌ی این نوع لام ها میتوان به لام میکروسکوپ  برند LV اشاره کرد. لام میکروسکوپLV  دارای سطحی کاملا صاف و شفاف است که باعث می‌شود دقت و صحت آزمایشات میکروسکوپی، افزایش یابد. این لام که دارای ابعاد 26 × 76میلی‌متر است و از شیشه‌ی با کیفیت بالا ساخته شده است. لامل مناسب برای میکروسکوپ باید فاقد گرد وغبارروی سطح لامل میکروسکوپ و نیز فاقد رشد باکتری ، کپک یا موجودات میکروسکوپی روی بافت لامل که گاهی بدلیل نگهداری لامل میکروسکوپ در محیط مرطوب و نداشتن بسته بندی مناسب ایجاد می شوند باشد زیرا این ذرات می توانند باعث اختلال در مشاهده نمونه زیر میکروسکوپ شوند که تمامی این ضعف ها و مشکلات لامل های مشابه در بازار با تلاش کارشناسان و متخصصان ، توسط برند LV برطرف شده و محصولات این شرکت با بالاترین استاندارد ها و کیفیت قابل عرضه در بازار می باشد.

 

گرید ۴: دارای ضخامت ۰.۴۳ الی ۰.۶۴ میلی متر

گرید ۳: دارای ضخامت ۰.۲۵ الی ۰.۳۵ میلی متر

گرید ۲: دارای ضخات ۰.۱۹ الی ۰.۲۳ میلی متر

گرید ۱.۵: دارای ضخامت ۰.۱۶ الی ۰.۱۹ میلی متر

گرید ۱: دارای ضخامت ۰.۱۳ الی ۰.۱۶ میلی متر

گرید ۰: دارای ضخامت ۰.۰۸۵ الی ۰.۱۳ میلی متر

همچنین این ظروف آزمایشگاهی همواره در دو مدل گرد (به قطر ۱۸ میلی متر) و چهار گوش ( در ابعاد ۱۸*۱۸، ۲۰*۲۰، ۲۲*۲۲، ۲۴*۲۴ و ۵۰*۲۴) طراحی و تولید می شوند.

انواع کدهای لام آزمایشگاهی

لام های آزمایشگاهی بسته به نوع کاربرد و مصرف، در انواع کدهای مشخصی تولید و در بازار عرضه می شوند.

کد ۷۱۰۲: ساده ترین نوع لام، که از جنس شیشه ای (تیغه صاف) برخوردار است و در مصارفی چون رنگ آمیزی باکتری بکار برده می شود.

کد ۷۱۰۱: یکی از انواع لام آزمایشگاهی است که لبه آن، به منظور کاهش صدمات وارده به مصرف کنندگان، صیقل داده شده است.

کد ۷۱۰۳ و ۷۱۰۴: شامل لام یک حفره ای و دو حفره ای می شود که برای آزمایش و بررسی نمونه های مایع، نمونه های با ضخامت زیاد و کشت بافت، مورد استفاده قرار می گیرند. از لام های گوده دار بیشتر در انجام فرآیندهای آگلوتیناسیون، فلوکولاسیون و پرسیپیتاسیون استفاده می‌شود. از جمله‌ی این نوع لام ها میتوان به لام گوده دار سرولوژی و لام گوده دار سرولوژی سفید برند LV اشاره کرد.

همچنین از کدهای ۷۱۰۵ (لام های یک وجه با یک سر مات)، ۷۱۰۷ (لام های دو وجه با یک سر مات) و ۷۱۰۹ (لام های یک سر رنگی) در مصارف مختلفی و برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شود.

نکات لازم هنگام استفاده از لام و لامل آزمایشگاهی

استفاده از گیره اسلاید و لوح شیشه ای برای افزایش ایمنی در هنگام کار با لام و لامل آزمایشگاهی

نگهداری ظروف لام و لامل در محیطی خشک برای جلوگیری از رطوبت زدگی

جلوگیری از نشستن گرد و خاک بر روی ظروف

فروش لام و لامل آزمایشگاهی

در حال حاضر لام آزمایشگاهی در بسته های ۵۰ و ۷۲ عددی و لامل آزمایشگاهی نیز در بسته های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تایی به فروش می رسند.

چنانچه قصد خرید لام و لامل آزمایشگاهی و دیگر لوازم آزمایشگاهی را دارید، می توانید با همکاران فروش شرکت نوآوران تشخیص طب کاسپین که  یکی از جامع ترین مراکز فروش لام و لامل آزمیشگاهی ، انواع سر سمپلر و سواپ پنبه ای و لوازم مصرفی آزمایشگاهی کشور می باشد در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست